Aerobik u vodi

Tradicionalni aerobik je popularan već duži niz godina. On kombinuje ritmičke vježbe aerobika sa istezanjem kao i vježbe snage u cilju da poboljša sve elemente tijela (fleksibilnost, mišićna snaga i kardio). Nedavno se pojavila nova vrsta aerobika koja se obavlja u vodi, tačnije u bazenu. Poznat je kao akva aerobik ili aerobik u vodi. Aerobik ove vrste ima i pozitivne i negativne strane u odnosu na tradicionalni aerobik. Evo koje su to razlike između ova dva aerobika.

Vježbajte sigurnije i lakše u vodi

Aerobik uključuje non stop kardio vježbe koje koriste cijelo tijelo, a to znači da tijelo troši više kalorija. Vrijedi napomenuti i da će vježbe u kojima je jedno stopalo konstantno na zemlji smanjiti sagorijevanje kalorija.

Aerobik u vodi
Aerobik u vodi donosi novu dimenziju fitnesa

Trening aerobika se uglavnom sastoji od vježbi koje se fokusiraju na donji dio tijela, kukove, bedra i listove. Vježbe vezane za donje dijelove tijela nemaju nikakvog efekta na gornji dio tijela jer se ne stvara nikakav otpor. Akva aerobik ima tu prednost jer je voda 12 puta otpornija od vazduha. Za razliku od gravitacije, otpor od vode se primjenjuje u oba pravca pa svako pomjeranje utiče na dve mišićne grupe.

Aerobik u kojem su uključeni plesni koraci je idealan za poboljšanje koordinacije i agilnosti. Prema istraživanjima koja su rađena u Japanu, aerobik koji se vježba oko 12 nedelja može poboljšati agilnost kao i stajanje na jednoj nozi. Akva aerobik uključuje jednostavnije korake koji ne poboljšavaju koordinaciju kao što to aerobik čini. Sa druge strane za osobe koje muče muku sa ravnotežom, akva aerobik je idealan.

Vježbe u bazenu

Za aerobik je dokazano da poboljšava gustinu kostiju pa tako i smanjuje rizik od osteoporoze. Ipak oni koji  češće imaju zahtjevne treninge ili oni koji ne koriste odgovarajuću obuću mogu rizikovati povrede nogu, lomove i iščašenja. Akva aerobik se obavlja u vodi pa je tijelo teško svega 40 procenata od ukupne mase, a ovo je idealno za osobe koje imaju problema sa zglobovima ili bolovima u kostima. Akva aerobik ne poboljšava gustoću kostiju, jer se u toku vježbanja ne ostvaruje nikakav napor na njih.

Aerobik koji uključuje malo zahtjevnije vježbe se ne preporučuje trudnicama. Sa druge strane, manje zahtjevne vježbe su sasvim odgovarajuće, jer poboljšavaju raspoloženje i daju više energije. Akva aerobik je poznat po tome da pozitivno djeluje na fizičko i mentalno zdravlje.

Sa svim ovim prednostima i manama osoba će lakše odlučiti koju vrstu da izabere i šta joj je draže.

Članci iz iste kategorije: