Kočione tekućine su važan dio sustava kočenja svakog automobila, osiguravajući prijenos sile s papučice kočnice na kočne mehanizme. Njihova kvaliteta i stanje izravno utječu na sigurnost vožnje.
Pravilno održavanje i redovita zamjena pomažu u održavanju učinkovitosti kočnica i smanjenju rizika od kvarova tijekom vožnje. U ovom članku ćemo istražiti funkcije, vrste i važnost redovitog održavanja.
Funkcija kočione tekućine u automobile
Kočione tekućine u automobilu služe kao medij za prijenos sile iz kočnog cilindra do kočnih čeljusti ili cilindara na kotačima. Kada vozač pritisne papučicu kočnice, tlak stvoren u sustavu prenosi se putem kočione tekućine kako bi aktivirao kočne pločice ili bubnjeve. To omogućava zaustavljanje vozila na siguran i kontroliran način.
Osim prijenosa sile, ovi rezervni dijelovi za auto moraju izdržati visoke temperature koje nastaju tijekom kočenja. Međutim, ona je higroskopna, što znači da apsorbira vlagu iz zraka. S vremenom, sadržaj vode u tekućini može porasti, smanjujući njezinu točku vrenja i povećavajući rizik od stvaranja mjehurića zraka, što može uzrokovati pad učinkovitosti kočnica ili čak potpuni gubitak kočnog učinka.
Vrste automobilskih kočionih tekućina
Postoji nekoliko vrsta automobilskih kočionih tekućina koje su kategorizirane prema standardu DOT (Department of Transportation). Najčešće korištene su:
- DOT 3
- DOT 4
- DOT 5.1
DOT 3 i DOT 4 su glikolne tekućine, dok je DOT 5.1 također glikolna, ali s višom točkom vrenja, što je čini pogodnijom za vozila s visokim performansama.
DOT 5 je silikonizirana kočiona tekućina koja se koristi u specifičnim vozilima, poput klasičnih automobila, jer ne apsorbira vlagu. Međutim, nije kompatibilna s glikolnim i zahtijeva potpuno pražnjenje sustava prije prelaska na ovu vrstu. Pri odabiru kočione tekućine za auto, ključno je slijediti preporuke proizvođača automobila kako bi se osigurala kompatibilnost i optimalna učinkovitost sustava.
Održavanje i zamjena rezervnih dijelova za auto
Redovita zamjena rezervnih dijelova za auto je ključna za sigurnost i dugotrajnost automobila. Kada je riječ o automobilskim kočionim tekućinama, preporučuje se zamjena svake dvije do tri godine ili prema specifikacijama proizvođača vozila. Tijekom zamjene potrebno je ukloniti staru tekućinu i sustav napuniti novom, pazeći na pravilno odzračivanje kako bi se uklonili eventualni mjehurići zraka.
Pravilno održavanje ne samo da osigurava učinkovit rad kočnica, već i sprječava koroziju unutar sustava, što može produljiti vijek trajanja kočnih komponenti. Redovite kontrole u servisu mogu pomoći u otkrivanju promjena u kvaliteti kočione tekućine te osigurati da sustav radi optimalno, pružajući sigurnost u svakodnevnoj vožnji.