Kinesiotaping nudi brojne prednosti

Kinesiotaping je popularna metoda koja koristi elastične trake, poznate kao kineziološke trake, za podršku mišićima, smanjenje boli i poboljšanje pokretljivosti. Ove trake, razvijene u Japanu 1970-ih, često se koriste u sportu, ali i u rehabilitaciji ozljeda kod ljudi svih dobnih skupina. Njihova glavna prednost je prilagodljivost – kinesiotaping omogućava slobodu pokreta dok pruža stabilnost ozlijeđenim ili preopterećenim dijelovima tijela. 

Danas se trake primjenjuju za razne probleme poput bolova u leđima, ozljeda zglobova i upala, a njihova popularnost raste zbog učinkovitosti i lakoće korištenja.

Kako kinesiotaping djeluje

Kinesiotaping djeluje na principu laganog podizanja kože, čime se smanjuje pritisak na upaljena ili ozlijeđena tkiva i potiče bolji protok krvi i limfe. Ova tehnika ublažava pritisak na živčane receptore, što smanjuje osjećaj boli, a poboljšava cirkulaciju u području na koje je traka postavljena. Time se omogućava brži oporavak ozlijeđenih mišića i tetiva, smanjenje oteklina i prevencija daljnjih ozljeda. 

Kinesiotaping u sportu i u svakodnevnom životu
Znate koja je znanost iza kinesiotapinga? Kinesio traka može poboljšati učinkovitost tijekom kretanja podržavajući mišiće, ligamente i tetive (meko tkivo) pružajući laganu, snažnu vanjsku potporu koja pomaže u sprječavanju ozljeda i ubrzava oporavak postojećih ozljeda.

Elastičnost kinesio traka omogućava im da prate prirodne pokrete tijela, pružajući stabilnost bez ograničenja pokretljivosti. Ova metoda pomaže mišićima i zglobovima tijekom vježbanja ili svakodnevnih aktivnosti, što kinesiotaping čini korisnim u sportu, ali i u svakodnevnom životu.

Primjena u sportu

Sportaši često koriste kinesiotaping kako bi smanjili rizik od ozljeda i ubrzali oporavak. Ove trake pružaju dodatnu potporu mišićima i zglobovima tijekom treninga, pomažući sportašima u održavanju optimalne izvedbe. Primjerice, one se mogu koristiti na:

  • Gležnjevima 
  • Ramenima 

Na taj način se smanjuje pritisak tijekom trčanja ili intenzivnih vježbi. Također, kinesiotaping smanjuje rizik od istegnuća i uganuća jer omogućava stabilnost tijekom zahtjevnih pokreta. 

Kod većih napora, trake mogu pomoći u smanjenju umora mišića, čime se produžava izdržljivost sportaša. Mnogi profesionalni sportaši redovito koriste kinesiotaping kako bi spriječili ozljede i smanjili napetost u mišićima, što ga čini nezamjenjivim dijelom njihove pripreme.

Važnost pravilne primjene elastičnih traka

Pravilna primjena kinesiotapinga ključna je za učinkovitost tretmana. Trake se moraju postaviti pod određenim kutovima i s pravom razinom napetosti kako bi pružile optimalnu podršku. Nepravilno postavljena traka može smanjiti učinkovitost i čak uzrokovati nelagodu. Stoga je važno konzultirati se sa stručnjakom ili fizioterapeutom kako bi se kinesiotaping pravilno primijenio. 

Ovaj video pomaže vam razumjeti neke od ključnih metoda za kinesiotaping, kako se kineziološke trake lijepi i kako djeluju. Svaki tip kože i klima su malo drugačiji, tako da će pojedinačne varijable utjecati na vaše konačno iskustvo. Sastavili smo svoje najbolje primjere iz prakse za ono što smatramo da pomaže ljudima diljem zemlje.

Danas postoje i vodiči te online edukacije koje omogućuju jednostavnu primjenu traka kod kuće, ali se preporučuje stručno savjetovanje, osobito kod ozbiljnijih ozljeda. Ako se pravilno koristi, kinesiotaping može biti odlična pomoć nakon ozljeda.

Članci iz iste kategorije: