Zubni implantati su trajno rješenje za nadomještanje zuba

Zubni implantati predstavljaju jedno od najmodernijih rješenja za nadomještanje izgubljenih zuba. Ova metoda omogućuje pacijentima da vrate funkcionalnost i estetiku osmijeha na način koji je trajan i prirodan. Prednosti zubnih implantata uključuju stabilnost, dugotrajnost i očuvanje strukture kosti, što ih čini boljim rješenjem u usporedbi s klasičnim protezama ili mostovima. 

Iako postupak ugradnje traje duže od drugih metoda, rezultati su dugotrajni i pružaju osjećaj prirodnih zuba. Ovaj članak će detaljnije obraditi postupak ugradnje, prednosti i potencijalne rizike.  

Postupak ugradnje zubnih implantata  

Zubni implantati se ugrađuju u nekoliko faza i zahtijevaju određeno vrijeme za oporavak. Prvi korak uključuje detaljan pregled kod stomatologa, gdje se analiziraju:

  • Zdravlje zuba
  • Stanje čeljusne kosti
  • Opće zdravstveno stanje pacijenta

Ako postoji dovoljna količina kosti, može se pristupiti ugradnji zubnih implantata. U suprotnom, ponekad je potrebno obaviti postupak nadogradnje kosti. Sam postupak započinje kirurškim postavljanjem titanskog vijka u čeljusnu kost. Nakon toga slijedi faza osteointegracije, proces u kojem kost srasta s implantatom, što obično traje nekoliko mjeseci. Kada se stabilno učvrsti, postavlja se nadogradnja, a na kraju i protetska krunica koja imitira prirodni zub.  

Prednosti zubnih implantata  

Zubni implantati nude niz prednosti u usporedbi s tradicionalnim metodama nadomještanja zuba. Jedna od glavnih prednosti je stabilnost – oni su pričvršćeni za kost i ne pomiču se poput proteza. To omogućuje prirodniji osjećaj tijekom govora i jedenja te smanjuje rizik od neugodnosti koje mogu nastati kod klasičnih proteza. 

Zubni implantati nadomjeste zube koji nedostaju
Zubar će vam zarezati desni i izbušiti malu rupu u čeljusnoj kosti. Sam zubni implantat se zatim umetne u ovu rupu. Desni vam se tada obično zatvaraju šavovima, iako nisu potrebni svima.

Dugotrajnost ih također čini isplativim rješenjem. Uz pravilnu higijenu i redovite posjete stomatologu, zubni implantati mogu trajati desetljećima, dok se proteze i mostovi s vremenom moraju mijenjati. Osim toga, ne zahtijevaju brušenje susjednih zdravih zuba, što je slučaj kod mostova, čime se čuva prirodna dentalna struktura.  

Mogući rizici i komplikacije ovog stomatološkog zahvata

Iako su zubni implantati sigurni i učinkoviti, svaki kirurški zahvat nosi određene rizike. Jedna od mogućih komplikacija je infekcija na mjestu implantacije, koja može nastati zbog loše oralne higijene ili nepravilne njege nakon zahvata. 

Evo kako stomatolozi ugrađuju zubne implantate da nadomjeste zube koji nedostaju.

Drugi potencijalni problem je odbacivanje implantata od strane organizma. Iako se titanski zubni implantati u većini slučajeva uspješno integriraju s kosti, kod nekih pacijenata može doći do neuspješne osteointegracije, što znači da implantat neće biti stabilan i možda će ga trebati ukloniti ili zamijeniti. Osim toga, kod nekih pacijenata može se javiti privremena nelagoda, oticanje ili bol, no ti simptomi obično nestaju nakon nekoliko dana.  

Članci iz iste kategorije: