Tokom trudnoće mnoge žene ne mogu odlučiti da li da vježbaju ili ne. Takođe, ne znaju ni kako vježbe utiču na njihovo tijelo i njihovu bebu. Vježbanje u trudnoći je i kao svako drugo. Ono vam pomaže da ostanete u formi, a pozitivno utiče na razvoj djeteta. Prije nego što počnete sa vježbanjem, svakako se posavjetujte sa svojim doktorom.
Svakodnevno vježbanje u trudnoći
Trudnice mogu da rade vježbe 3-4 puta sedmično, ali samo one koje odgovaraju njihovom trenutnom stanju. Ako vam je trudnoća normalna, možete šetati, plivati, trčati (ovo se preporučuje u ranoj fazi trudnoće) i raditi jogu. Dok radite vježbe obratite pažnju na svoje tijelo i gledajte kako reaguje na određene vježbe. Kako prolaze mjeseci vaše vježbe bi trebale biti sporijeg tempa. Intenzivni sportovi kao što su fudbal i tenis ne dolaze u obzir, jer tako rizikujete udarac u stomak koji može biti fatalan. Ukoliko vježbate ljeti, odradite svoj trening u rano jutro kako bi izbjegli vrućine.
Kako se u vašem tijelu dešavaju različite promjene, nije vrijeme da u trudnoći probavate nešto novo. Trudnoća je šok za tijelo, tako da bi trebalo nastaviti već poznate aktivnosti. U toku vježbanja fokusirajte se na održavanje svoje snage i kondicije, a ne na građenje nove. Sastavite plan vježbanja i držite ga se. Sa vremenom ćete morati napraviti korekcije, kako budete odmicali sa trudnoćom.
Nikad nemojte vježbati na prazan stomak i bez vode. U toku vježbanja sa vremena na vrijeme pijte pomalo vode. Veliki je plus što će vam poslije vježbi porođaj biti lakši, a kilogrami poslije trudnoće će se prije istopiti.
Zapamtite da u vrijeme trudnoće nema mjesta za prekomjerno treniranje. Prateći ove savjete daleko ste od toga da bi mogli naškoditi sebi ili svom djetetu. Ukoliko se preforsirate vježbama i ne osjećate najbolje, obavezno se javite doktoru.